czwartek, 1 listopada 2012

Porozmawiajmy !


Rankiem 3 grudnia 1984 doszło do największej znanej światu katastrofy przemysłowej. W wyniku awarii w fabryce pestycydów w Bhopal (Indie) należącej do amerykańskiej firmy Union Carbide, do atmosfery trafiło 40 ton trującego izocyjanianu metylu. Liczbę ofiar oszacowano na dwadzieścia tysięcy osób. Jak żyją dzisiejsi mieszkańcy Bhopal? Z jakimi problemami muszą się borykać? Van Maximilian Carlson, reżyser „Bhopal: życie po katastrofie” przedstawia ofiary tzw. drugiej generacji. Potomkowie ludzi, którzy bezpośrednio doświadczyli katastrofy to w większości osoby w pewien sposób niepełnosprawne: rodzą się pozbawione kończyn, organów wewnętrznych, z genetycznymi wadami mózgu.



Zobacz, jak wygląda życie po katastrofie.



„Bhopal: życie po katastrofie”,czwartek 8.11.2012r.,godzina 16,Muzeum Dialogu Kultur(Rynek 3).


Hebron - miasto położone trzydzieści kilometrów od Jerozolimy, kojarzy się z bogatą starożytną historią. Niestety nie tylko. Jest to dziś symbol okupacji. Słowna i czynna agresja, wyzwiska, groźby, patrole  to codzienność Hebronu. 
Przyjdź i zobacz jaką sytuację zastali na miejscu twórcy filmu „Hebron jest nasz!”: Giulia Amati i Stephen Natanson .



W Muzeum Dialogu Kultur, w czwartek( 8.11.2012), o 18 na ekranie pojawi się film „Hebron jest nasz!”. 





Po pokazie filmowym odbędzie się dyskusja na temat praw człowieka w konfliktach religijnych. Gościem specjalnym będzie Katarzyna Bielska z UMCS w Lublinie.


W czasie pokazów dla młodzieży (od godziny 11) obejrzeć będzie można „Barking tylko dla białych” – dokument Marca Isaacs’a poruszający problem rasizmu. Film o przesądach i stereotypy, które kierują zachowaniem ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz