piątek, 19 października 2012

Pokazy dla młodzieży szkolnej


W ramach festiwalu WATCH DOCS w Kielcach odbywać się będą pokazy dla młodzieży szkolnej. W godzinach 11-13 wyświetlany będzie repertuar przygotowany specjalnie z myślą o młodych ludziach wkraczających w dorosłe życie. Pragnąc przełamywać tematy tabu, zaprezentowane zostaną filmy dotyczące problemów, z którymi może spotkać się każdy. Jako pokolenie mobilnych, światowych dzieci potrzebna jest niebanalna, niekonwencjonalna edukacja życia w świecie globalizacji i przenikania się rozmaitych kultur.


Wtorek, 6.11.2012r, Muzeum Dialogu Kultur (Kielce, Rynek 3)
Oczy niebieskie
USA; 1996; 93’
reżyseria: Bertram Verhaag

Jak czuje się osoba dyskryminowana ze względu na swoje cechy fizyczne? Na własnej skórze poczuć to mogą bohaterzy filmu, uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Jane Elliott, Amerykankę, byłą nauczycielkę. Metoda pracy, jaką stosuje Elliott, jest nietypowa. Ale czy skuteczna? Dzieli ona ludzi na dwie grupy: „niebieskookich” i „brązowookich”. Ci ostatni są lepsi, w pełni uprzywilejowani, zaś osoby o niebieskich oczach (w domyśl – biali) mają po raz pierwszy w życiu być gorsi. 


Środa, 7.11.2012r.,  Muzeum Dialogu Kultur (Kielce, Rynek 3)
Ratunku! Mamy geja w klasie!
Holandia; 2010; 49’
reżyseria: Doesjka van Hoogdalem

Holandia uchodzi za oazę tolerancji i prawdziwy raj dla mniejszości seksualnych. Film Doejski van Hoogdalen może nieco ten mit nadszarpnąć. Jesteśmy tutaj świadkami lekcji na temat homoseksualizmu, jakie przeprowadza w szkołach grupa wolontariuszy. Nie polegają one jednak na pouczaniu młodych ludzi, co mają mniemać, lecz głównie na wysłuchaniu ich opinii i przemyśleń. Jak się okazuje, siła uprzedzeń i stereotypów, mających swoje źródło przede wszystkim w religijnych zakazach, jest wciąż straszliwa.


Jestem dziewczynką! 
Holandia; 2010; 15’
reżyseria: Susan Koenen

Joppe urodziła się chłopcem, ale od kiedy pamięta, chciała być dziewczynką. Teraz ma trzynaście lat i poprosiła dzieci ze swojej klasy, by odtąd traktowały ją jak dziewczynkę. Udało się, ale nie wszystko jest takie proste, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawia się miłość. Czy będzie odwzajemniona?



Czwartek, 8.11.2012r., Muzeum Dialogu Kultur (Kielce, Rynek 3)
Barking tylko dla białych
Wielka Brytania; 2007; 73’
reżyser: Marc Isaacs

Nawet w tak multietnicznym społeczeństwie jak brytyjskie, poziom tolerancji i zrozumienia dla innych kultur jest wciąż bardzo niski. Rasizm to nie tylko spektakularne wybuchy przemocy, ale – przede wszystkim – głęboko zakorzenione przesądy i stereotypy, które kierują zachowaniem zwykłych, „porządnych ludzi”. Marc Isaacs w swoim humorystycznym filmie sprawdza, co sądzą o „obcych” przeciętni mieszkańcy niewielkiego podlondyńskiego miasteczka. Są wśród nich m.in. miejscowy działacz Brytyjskiej Partii Narodowej – zdeklarowany rasista, niewątpliwie kochający swojego czarnoskórego wnuka, wiekowy polski Żyd z Łodzi romansujący z dużo młodszą zamężna Nigeryjką, czy lokalny rzeźnik narzekający na zadziwiające kulinarne upodobania „tamtych”.


Piątek, 9.11.2012r., Muzeum Dialogu Kultur (Kielce, Rynek 3)
Nasza Szkoła
USA, Switzerland, Romania; 2011; 94’
reżyseria: Mona Nicoara, Miruna Coca-Cozma

Pół wieku po głośnej sprawie Brown v Board of Education, która zapoczątkowała  desegregację białych i czarnych dzieci w amerykańskich szkołach, spokojne rumuńskie miasteczko szykuje się do podobnego eksperymentu. Przy wsparciu Unii Europejskiej dzieci z romskiego przedmieścia, dotąd w ofercie edukacyjnej mające jednoizbową ruderę z żałosnym poziomem nauczania, mają chodzić do szkoły w miasteczku, razem z innymi dziećmi. Jakie szanse będzie miał początkowy entuzjazm Beniego, Aliny i szesnastoletniej już Dany w zetknięciu z nową rzeczywistością? Kilkuletnia filmowa obserwacja pozwala nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale i niemal dosłownie „zobaczyć” mechanizmy, o których z reguły możemy tylko czytać w socjologicznych studiach. Co więcej, śledząc losy integracyjnego projektu z perspektywy dzieci, inaczej przeżywamy jego klęskę. Nie zdradzając losów samych bohaterów, zdradźmy jeszcze tylko, że za europejskie pieniądze na integrację wybudowana została nowa szkoła… dla Romów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz